Likya Yolu ve Adrasan

Likya Yolu trekking meraklılarının çok iyi bildiği bir güzergahtır. Dünyanın en uzun yürüyüş yollarından birisi olan Likya Yolu Tekirova’dan başlayıp Fethiye’ye kadar uzanan yaklaşık 450 km lik yürüyüş meraklılarının hep hayalini kurduğu ve tüm güzergah boyunca anlatması zor manzaralar barındıran Türkiye’nin ise en uzun yürüyüş parkurudur. Tekirova sonrası Olimpos ve daha sonra Adrasan’dan Gelidonya Feneri üzerinden Karaöz’e gider. Likya Yolu’nun önemli duraklarından birisi de Adrasan’dır. Bu sebeple her yıl yurt içinden ve yurt dışından Likya Yolu’nu yürümek isteyen çok sayıda turist Adrasan’da konaklar.

gelidonya-feneri-adrasan-panaromik

Wikipedi Likya Yolu ile ilgili geniş bir yer ayırmıştır. Kısa bir özet olarak Likya Yolu şöyle anlatılır :

Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotası. 1992 yılında çalışmalarına başlanılan Likya yolu 1999 yılında Kate Clowtarafından hizmete açılmıştır.

Çeşitli kaynaklarca  dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilir. Parkur üzerinde yer alan Gelidonya Feneri manzarası 2007 yılında Türkiye’nin en güzel manzarası seçilmiştir. Ayrıca dünya üzerinde bir geminin tamamının çıkarılabildiği ilk su altı kazısı bu bölgeden görülebilen Amerikan Koyu’nda yapılmıştır.

Parkur üzerindeki yerleşim birimlerinde konaklama olanağı mevcuttur. Parkurun tamamı işaretlenmiş olup sponsor kuruluşlar ve gönüllüler tarafından bakımı yapılmaktadır.

Adrasan-Palmira-Hotel (9)

Likya Yolu’nun birinci bölümünde Uzunyurt (Faralya) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara – Letoon – Xanthos kentleri ve incecik kumlarıyla eski bir liman bölgesi olan Patara yer alır. İkinci bölümünde Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai,Melanippe, Gelidonia, Edrassa, Olympos, Chimaera ve Phaselis bulunur.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Banyo Aynasi dedi ki:

    Bende Esimle birlikte Likya Yoluna cikmak istiyoruz. Çok güzel bir makale olmus. Paylasiminiz için çok tesekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anti-Spam Quiz: